trvalka obrazek

Geranium phaeum

kakost hnědočervený

čeleď: Geraniaceae

Geranium phaeum se v přírodě vyskytuje na vlhčích loukách, v lužních lesích v křovinách i světlých lesích. Domovinou tohoto druhu kakostu jsou hory jižní a střední Evropy - Pyreneje, Alpy, Apeniny, pohoří severního Balkánu, Karpaty a Sudety. V Čechách se vyskytuje volně na Moravě a ve Slezsku.

Geranium phaeum tvoří polštářovité trsy rozrůstající se díky tlustým oddenkům kořenícím mělce v půdě. Zelené 7 - 9-ti laločnaté listy často zdobí červeno-purpurové flíčky a zubatý okraj. Menší květy (zhruba 2 cm v průměru) mají opačně miskovitý tvar - okvětní lístky směřují lehce dozadu a navzájem se překrývají.

Geranium phaeum je cennou trvalkou pro stinná, vlhčí stanoviště, ale snese i plné slunce za předpokladu dostatku vláhy.

Rod Geranium se stal Trvalkou roku 2017 více zde>>.

geranium phaeum formy

Z knihy Hardy Geraniums (David Hibberd), květy vybraných soret : 1. 'Mourning Widow', 2.-4.,6. nepojmenované barevné formy, 5. 'Rose Air', 7. 'Langthorn's Blue', 8. 'Lily Lovell', 9. var. lividum 'John Baker', 10. 'Calligrapher', 11. 'Rose Madder', 12. 'Album', 13. var. lividum, 14. var. lividum 'Majus', 15. - 16. dvě nepojmenované formy Geranium reflexum, 17. Geranium × monacense, 18. Geranium × monacense var. anglicum.

Nároky na pěstování

Slunce až stín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Kultivary Geranium phaeum