The Courts – Zahrada za humny

The Courts – Zahrada za humny hlavní obrázek

Znáte to určitě sami, člověk jezdí za přírodními úkazy, krásnými zahradami a historickými budovami míle daleko a často obdivuje krásu exotiky a vzdálených koutů světa a mnohdy zapomene, jaké poklady leží na prahu domova. Snad proto, že jsou blízko a můžeme tam přeci zajít kdykoli, je nedokážeme plně ocenit. Během svého pobytu v Anglii jsem procestovala několik zahrad zvučných jmen a slibných titulků, ale až nedávno mě napadlo, podělit se s Vámi o malebnou, velmi dobře osázenou zahradu vedle ve vesnici, do které se vracím každý rok (i několikrát).

The Courts se rozprostírá na necelých 3 hektarech na okraji malé vesničky Holt v jihozápadní části Anglie. Velmi tradiční rozvržení zahrady z období 1900 až 1920 odpovídá tzv. English country garden (angl. anglická venkovská zahrada), již tvoří nízce sečený trávník blízko u domu, obvykle s velkým dominantním stromem poskytujícím chladivý stín během léta, bohatě osázené záhony, které se barevně i charakterově mění v průběhu ročních období, dále užitkovou zahradu a také otevřený, extenzivnější prostor, kterým často bývá louka, malé arboretum anebo ovocný sad. V zahradě můžeme pozorovat nápadité prvky hnutí Arts and Crafts jako například kamenný rovný potůček lemující trvalkový záhon, důmyslnou hru tisových živých plotů, které rozdělují prostor na jednotlivé „pokoje“ s odlišným programem či obloukovou konstrukci s tvarovanými jabloněmi v užitkové zahradě. Velmi nápadité je i osázení záhonů, které se dynamicky mění v průběhu roku, posuďte sami při následující komentované prohlídce fotografií.

The Courts, krokusy, Crocus tommasinianus

Brzy na jaře zaplaví zahradu tisíce květů krokusů. Tím nejběžnějším je tu Crocus tommasinianus

The Courts, krokusy, Crocus tommasinianus

Crocus tommasinianus (šafrán Tommasiniho) vykvétá brzy na jaře, v Británii často kvete zároveň se sněženkami.

The Courts

Cestičku od branky k domu lemuje alej lip tvarovaných do špalíru a podsázených jarními efemery – čemeřicemi, sněženkami, bramboříky.

The Courts, helleborus, čemeřice

Detail podsadby lipové aleje – mezi vyššími čemeřicemi (Helleborus) září bílé květy sněženek (Galanthus).

The Courts, sněženky, Galanthus

Spolu s čemeřicemi (Helleborus) a šafrány (Crocus) vykvétají brzy na jaře i různé kultivary sněženek (Galanthus).

The Courts

Dům z místního kamene výborně zapadá do okolního prostředí. Nízko sečený trávník s mladým cedrem podtrhuje jeho jednoduchost a eleganci.

The Courts-

Na údržbu poměrně náročná zahrada zahrnuje několik stříhaných živých plotů. Dramatické pozadí tomuto trvalkovému záhonu dodávají různě vysoké „kvádry“ tisu.

The Courts, užitková zahrada

Zelený tunel vedoucí prostředkem užitkové zahrádky vznikl propletením vinné révy a tvarovanými jabloněmi a hrušněmi.

Stipa gigantea, Echinops

Zahrada je plná malých překvapení jako je tato „alejová“ výsadba kavylu obrovského (Stipa gigantea).

Alchemilla mollis, Nepeta, Stipa gigantea

„Kavylovou alej“ během léta doplňují fialové květy šanty (Nepeta) a limetkově zelená Alchemilla mollis.

Echinops ritro, Stipa gigantea, Rosa

Na podzim pak z rozevlátých zlatých klasů vykukují červené šípky či paličky bělotrnu (Echinops ritro).

Podstatnou část zahrady The Courts tvoří jezírko osázené přírodními výsadbami, které napájí okrasný kamenný bazének s lekníny. Stinné zákoutí u vodní hladiny skýtá prostor pro odpočinek v horkých letních dnech.

Podstatnou část zahrady The Courts tvoří jezírko osázené přírodními výsadbami, které napájí okrasný kamenný bazének s lekníny. Stinné zákoutí u vodní hladiny skýtá prostor pro odpočinek v horkých letních dnech.

Blízko u domu se nachází ornamentální výsadby s nízkým střiženým plůtkem.

Blízko u domu se nachází ornamentální výsadby s nízkým střiženým plůtkem.

Geranium Ann Folkard, Kniphofia

Na závěr jedna velmi povedená kombinace barev – zelenožluté listy Geranium 'Ann Folkard' výborně podtrhují zlatožluté květy Kniphofie zatímco sytě purpurové květy s téměř černými středy dodávají kompozici kontrast.

Sdílet příspěvek
FacebookPinterestTwitterShare

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*