Molinia caerulea subsp. caerulea Poul Petersen

Molinia caerulea 'Poul Petersen'

bezkolenec modrý 'Poul Petersen'

Molinia caerulea je domácí trvalkou téměř celé Evropy až po Kavkaz a zplanělá byla nalezena i v Severní Americe. V přírodě roste na mnoha rozličných stanovištích od bažin, přes pastviny či horské svahy po relativně suchá vřesoviště. Adaptabilnosti a spolehlivosti bezkolence lze výborně využít na různých místech v zahradě. Miluje však otevřené, slunné plochy a výjimečně snese i krátkodobý polostín.

Molinia caerulea vytváří kompaktní trsy úzkých, na zimu odumírajících, zelených listů. Ukotvena je hustým svazkem houževnatých kořenů. Listy se na podzim barví do zlatých až oranžových odstínů. Koncem léta vykvétají na dlouhých, obloukovitě se sklánějících stoncích řídké klasy zelenobéžových kvítků s téměř černými tyčinkami.

Bezkolence v zahradě nejlépe vyniknou v záři zapadajícího slunce, které na podzim zvýrazní jejich zlatavé květenství a listy. Jejich úzké jemné listy vypadají dobře v trvalkovém záhonu mezi robustnějšími trvalkami. Listy sestřihávejte až na jaře, slouží jako ochrana trsu před zatékáním vody a vyhníváním trsu. Listy a stonky bezkolence často přes zimu poléhají (nevydrží vzpřímené až do jara) vlivem nepřízně počasí.

subsp. caerulea má nižší a kompaktnější habitus než druhý poddruh subsp. arundinacea. Obvykle dorůstá méně než 120 cm. V posledních letech botanikové zjistili, že odchylka v habitu pramení spíše ze stanovištních podmínek (subsp. arundinacea roste na vlhčích a živnějších půdách v přírodě), a proto se přestává rozlišování na subspecie používat.

'Poul Petersen' vytváří statné, odolné trsy vertikálního charakteru. Tmavě purpurová květenství se na sklonku léta mění v zlatohnědá. Dosahuje výšky pouze 70 až 90 cm. Byl pojmenován Pietem Oudolfem po dánském školkaři Poulovi Petersenovi. Kultivar proslul díky Oudolfovým velkoplošným výsadbám například ve Scampston Hall či Bury Court.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trávy

Výška: 90 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy tmavě černopurpurové, na podzim barví do zlatohněda.

Doba kvetení: srpen až říjen

Listy svěže zelené, na podzim zlaté.

Habitus trsovitý, vzdušný /rozevlátý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony