Narcissus Bittern

Narcissus'Bittern' (12)

narcis'Bittern' (12)

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 12: Ostatní hybridy zahrnuje kultivary, které podle definice nespadají ani do jedné z ostatních skupin hybridů. Jedná se o zajímavou skupinu, která sdružuje kultivary se znaky většinou více než jedné skupiny.

'Bittern' nese obvykle 1 až 3 květy na stonku. Okvětní plátky jsou citrónově žluté, zahnuté nazpět a menší pakorunka je zřasená a dýňově oranžová, jasnost oranžové barvy značně ovlivňuje počasí. Kvete uprostřed sezóny narcisů. Květy jsou poměrně velké (až 6 cm) a dlouho vydrží. Dosahuje výšky okolo 20 cm a je velmi odolný a spolehlivý. Kultivar 'Bittern' je křížencem N. cyclamineus a N. 'Matador'. Kultivar vyšlechtil Grant E. Mitsch v Oregonu a na trh jej uvedl v roce 1979.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, roztočík narcisový, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 20 - 25 cm

Šířka: 15 - 20 cm

Květy citrónově žluté s oranžovou pakorunkou.

Doba kvetení: duben

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Perenové rabato