Narcissus'Tête-à-Tête' (12)

narcis'Tête-à-Tête' (12)

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 12: Ostatní hybridy zahrnuje kultivary, které podle definice nespadají ani do jedné z ostatních skupin hybridů. Jedná se o zajímavou skupinu, která sdružuje kultivary se znaky většinou více než jedné skupiny.

'Tête-à-Tête' je velmi oblíbený, nízký kultivar, který dosahuje výšky maximálně 20 cm. Produkuje velké množství, zářivě žlutých květů, které můžou vyrůstat až po třech na jednom stonku. Z mladých cibulí většinou vyrůstají dva a tři květy na stonku, tato vlastnost se často vytrácí se stárnutím cibule. Protáhlá pakorunka trubkovitého tvaru je tmavěji žlutá než lehce nazpět ohnuté korunní plátky. Z každé cibule vyrůstají 4 a více stonků nesoucích květy a úzké listy, které jsou svěže zelené. Hodí se pro pěstování v nádobách, na okraj trvalkového záhonu, do travnatých ploch a také k řezu do vázy. Je dlouhověká a i jednotlivé květy dlouho vydrží. Narcissus 'Tête-à-Tête' vyšlechtil Alec Gray v roce 1949 v anglickém Cornwallu. Po zkřížení Narcissus cyclamineus a Narcissus tazetta 'Soleil d'Or' vznikl nepříliš mrazuvzdorný kultivar 'Cyclataz', který byl dále vylepšován až vznikl kultivar 'Tête-à-Tête', který dnes patří mezi nejreprodukovanější cibuloviny (zdroj z roku 2012 uvádí, že se ročně vyprodukuje až 70 milionů tun ročně).

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, roztočík narcisový, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 15 - 20 cm

Šířka: 15 - 20 cm

Květy zářivě žluté.

Doba kvetení: březen až duben

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Perenové rabato
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>