Narcissus Toto

Narcissus'Toto' (12)

narcis'Toto' (12)

Narcissus je jedna z nejpopulárnějších zahradních cibulovin vůbec. Okolo 26 popsaných druhů narcisů pochází převážně ze západní oblasti Středozemního moře, některé druhy zasahují až do střední Evropy nebo naopak severní Afriky. Většina kvete v průběhu jara, některé kultivary však kvetou již koncem zimy.

Narcisy nejvíce ocení hlubokou, hlinitou, vlhkou, avšak dobře propustnou půdu. Půda, která je spíše vysýchavá přes léto může být velkou výhodou pro narcisy, avšak není tak nezbytná jako pro tulipány. Nedoporučuje se hnojit čerstvým hnojem, naopak vhodné je použít hnojivo se základem vápníku a fosforu, například kostní moučku. Nejvhodnější čas na sázení cibulí je v září, nejpozději však v polovině října. Listy žloutnou a zatahují počátkem až v polovině června a do té doby by neměli být ostříhány, jelikož to vysiluje cibule.

Skupina 12: Ostatní hybridy zahrnuje kultivary, které podle definice nespadají ani do jedné z ostatních skupin hybridů. Jedná se o zajímavou skupinu, která sdružuje kultivary se znaky většinou více než jedné skupiny.

'Toto' je někdy označován jako bílý 'Tête-à-Tête', se kterým má podobné charakteristiky jako 1 až 3 květy na stonku, nízký vzrůst do 20 cm nebo tvar květu (úzce kopinacé okvětní plátky lehce zahnuté nazpět). Okvětní plátky kultivaru 'Toto' jsou však krémově bílé a trubkovitá pakorunka je zprvu světle žlutá, ale velmi rychle světlá do krémově žluté. Květy široké okolo 5 cm vykvétají poměrně brzy a dlouho vydrží ve váze. Rodiči jsou Narcissus jonquilla a kultivar 'Jenny'. Kultivar pochází z USA a na trh byl uveden v roce 1983.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, roztočík narcisový, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 15 - 20 cm

Šířka: 15 - 20 cm

Květy krémově bílé s krémově žlutou pakorunkou.

Doba kvetení: březen až duben

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>