Rudbeckia fulgida var. deamii

Rudbeckia fulgida var. deamii

třapatka zářivá var. deamii

Rudbeckia fulgida je velmi variabilní druh třapatky pocházející z jihu a východu USA, kde přirozeně roste na otevřených i částečně zastíněných prostranstvích v suchých i poměrně vlhkých habitatech.

Habitus se může pohybovat od 40 cm do 1 metru výšky a stejně tak v olistění můžeme najít určitou různorodost. Statný kořenový systém se pomalu šíří pomocí krátkých oddenků. Spodní listy jsou dlouze řapíkaté, vejčité až kopinaté, po okraji zubaté či vroubkované, pýřité. Lodyžní listy jsou přisedlé se třemi výraznými žilkami. Tvar, barva, ochlupení a vroubkování se výrazně liší podle jednotlivých variet. Květenství mají až 10 cm v průměru. Výrazný, tmavě hnědý až černavý homolovitý střed obklopuje sytě oranžovožlutý paprsek. Všechny variety a kultivary jsou velmi spolehlivé v kvetení. Kvete od konce července až do října.

Třapatka zářivá preferuje stanoviště na plném slunci. Ačkoli poroste poměrně dobře i v polostínu, pro největší násadu květů je nejlepší pozicí právě slunné stanoviště. Půda stačí průměrná, dobře propustná, snese i sušší podmínky po etablování. Ocení dobrou cirkulaci vzduch, v opačném případě může chytat padlí.

var. deamii pochází ze severovýchodu USA - oblast Ohio, Indiana a Illinois. Bazální listy jsou vejčité a hrubě zubaté. Je o něco vyšší než často vysazovaný kultivar 'Goldsturm', dosahuje až 90 cm a také lépe snáší sucho. Má bohatou násadu květů, které měří až 7 cm v průměru a kvetou od srpna do října. Kvete až po var. speciosa.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, B3, FR2, FR3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 70 - 90 cm

Šířka: 50 - 70 cm

Květy sytě zlaté až oranžovožluté s téměř černým středem.

Doba kvetení: srpen až říjen

Listy sytě tmavě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>