Rudbeckia fulgida var fulgida

Rudbeckia fulgida var. fulgida

třapatka zářivá var. fulgida

Rudbeckia fulgida je velmi variabilní druh třapatky pocházející z jihu a východu USA, kde přirozeně roste na otevřených i částečně zastíněných prostranstvích v suchých i poměrně vlhkých habitatech.

Habitus se může pohybovat od 40 cm do 1 metru výšky a stejně tak v olistění můžeme najít určitou různorodost. Statný kořenový systém se pomalu šíří pomocí krátkých oddenků. Spodní listy jsou dlouze řapíkaté, vejčité až kopinaté, po okraji zubaté či vroubkované, pýřité. Lodyžní listy jsou přisedlé se třemi výraznými žilkami. Tvar, barva, ochlupení a vroubkování se výrazně liší podle jednotlivých variet. Květenství mají až 10 cm v průměru. Výrazný, tmavě hnědý až černavý homolovitý střed obklopuje sytě oranžovožlutý paprsek. Všechny variety a kultivary jsou velmi spolehlivé v kvetení. Kvete od konce července až do října.

Třapatka zářivá preferuje stanoviště na plném slunci. Ačkoli poroste poměrně dobře i v polostínu, pro největší násadu květů je nejlepší pozicí právě slunné stanoviště. Půda stačí průměrná, dobře propustná, snese i sušší podmínky po etablování. Ocení dobrou cirkulaci vzduch, v opačném případě může chytat padlí.

var. fulgida pochází z východní části USA. Bazální listy jsou kopinaté až úzce oválné, šedozelené, na okrajích zubaté a zespodu chlupaté. Květy jsou menší a okvětní plátky širší než u nejčastěji vysazované Rudbeckia fulgida var. sullivantii 'Goldsturm'. Velikou výhodou je výrazně delší doba kvetení, kvete až 10 týdnů od července do října. Výborně se hodí k řezu do vázy. V zahradě nejlépe vynikne ve velkých skupinách v doprovodu okrasných trav. Po odkvětu ponechané uschlé semeníky poskytují přes zimu potravu pro malé ptactvo.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: B2, B3, FR2, FR3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 - 80 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy sytě zlaté až oranžovožluté s téměř černým středem.

Doba kvetení: červenec až říjen

Listy šedozelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>