Rudbeckia fulgida var. sullivantii 'Little Goldstar'

třapatka zářivá var. sullivantii 'Little Goldstar'

čeleď: Asteraceae

Rudbeckia fulgida je velmi variabilní druh třapatky pocházející z jihu a východu USA, kde přirozeně roste na otevřených i částečně zastíněných prostranstvích v suchých i poměrně vlhkých habitatech.

Habitus se může pohybovat od 40 cm do 1 metru výšky a stejně tak v olistění můžeme najít určitou různorodost. Statný kořenový systém se pomalu šíří pomocí krátkých oddenků. Spodní listy jsou dlouze řapíkaté, vejčité až kopinaté, po okraji zubaté či vroubkované, pýřité. Lodyžní listy jsou přisedlé se třemi výraznými žilkami. Tvar, barva, ochlupení a vroubkování se výrazně liší podle jednotlivých variet. Květenství mají až 10 cm v průměru. Výrazný, tmavě hnědý až černavý homolovitý střed obklopuje sytě oranžovožlutý paprsek. Všechny variety a kultivary jsou velmi spolehlivé v kvetení. Kvete od konce července až do října.

Třapatka zářivá preferuje stanoviště na plném slunci. Ačkoli poroste poměrně dobře i v polostínu, pro největší násadu květů je nejlepší pozicí právě slunné stanoviště. Půda stačí průměrná, dobře propustná, snese i sušší podmínky po etablování. Ocení dobrou cirkulaci vzduch, v opačném případě může chytat padlí.

var. sullivantii pochází z oblasti od Connecticutu po Západní Virginii a na západ po Michigan a Missouri. Bazální listy jsou širší, méně ochlupené, tmavěji zelené, matně lesklé a hrubě zubaté. Lodyžní listy jsou menší, připomínající palisty. Zlaté paprskovité květy jsou delší než u ostatních variet, dosahují 2,5 až 5 cm. Pojmenována po americkém botanikovi Williamu Starlingovi Sullivantovi.

'Little Goldstar' je menší, kompaktní příbuzná asi nejčastěji vysazovaného kultivaru 'Goldsturm'. Pochází ze šlechtění firmy Jelitto Seeds a má být vylepšením právě kultivaru 'Goldsturm'. Dosahuje výšky jen okolo 50 cm a kvete stejně bohatou záplavou zlatožlutých květů.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: B2, B3, FR2, FR3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 40 - 50 cm

Šířka: 30 - 40 cm

Květy sytě zlaté až oranžovožluté s téměř černým středem.

Doba kvetení: srpen až říjen

Listy sytě tmavě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>