Tulipa Havran

Tulipa'Havran' (3)

tulipán'Havran' (3)

Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C. Zakrslé druhy jako Tulipa kaufmanniana, T. fosteriana, T. greigii a jejich kultivary většinou kvetou opakovaně i bez vyzvedávání cibulí.

Triumf hybridy (3) je skupina kultivarů, které vznikly křížením raných tulipánů a pozdně kvetoucích kultivarů. Jedná se o vitální kultivary, které kvetou v půlce sezóny tulipánů a jejich výška se pohybuje od 30 do 60 cm. Triumf hybridy tvoří největší skupinu kultivarů ze všech.

Tulipa 'Havran' kvete tmavě purpurovou či vínovou se sametovým povrchem. Barva květu je velmi podobná jako u kultivaru 'Queen of Night', který však kvete později. Kultivar 'Havran' vyšlechtil Jiří Václavík, který toho času působil v ŠS Heřmanův Městec. Do Listiny povolených odrůd byl kultivar zapsán v roce 1993. Kultivar 'Havran' je českými šlechtiteli často řazen spíše mezi liliokvěté tulipány (6).

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz, plíseň tulipánová, tulipánové viry

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 45 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy vínové až téměř černé.

Doba kvetení: duben až květen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy