Tulipa Oxford

Tulipa'Oxford' (4)

tulipán'Oxford' (4)

Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C.

Darwin hybridy (4) je skupina tulipánů, které mají klasické, velké, široce miskovité květy na dlouhých, pevných stoncích. Kvůli dlouhým stonkům se moc nehodí pro pěstování v nádobách nebo ve skalkách, ale najdou uplatnění v květinových záhonech, kde jsou vitální a dlouhověké. Kvetou zpravidla v polovině až ke konci sezóny tulipánů.

Tulipa 'Oxford' kvete jednoduchými, sytě červenými květy stejně jako podobný 'Apeldoorn', který má však černou bázi květu. 'Oxford' se liší žlutou bází, kterou je možno vidět i zvenku. Kultivar 'Oxford' se stal velmi populárním zejména díky své vytrvalosti. V záhonu vydrží mnoho let i bez vyjímání cibulí z půdy přes léto. Dorůstá výšky okolo 60 cm. Kultivar 'Oxford' byl introdukován už v roce 1945.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz, plíseň tulipánová, tulipánové viry

Potenciální škůdci: háďátka, mšice, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 50 - 60 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy rudě červené. se žlutou bází.

Doba kvetení: duben až květen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Perenové rabato
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>