Hazelbury Manor

Před týdnem se v Čechách konal Víkend otevřených zahrad, akce po vzoru anglických "Open Gardens" a jedinečná příležitost navštívit soukromé či veřejnosti jinak zavřené zahrady a parky. Doufám, že jste někam vyrazili a užili si víkend. Já jsem také nezahálela a navštívila jsem hned dvě zahrady v rámci National Garden Scheme (angl. Národní zahradnický program), což je nezisková organizace poskytující záštitu soukromníkům i organizacím, které chtějí své zahrady otevřít pro veřejnost jen jednou či dvakrát do roka.

Peníze vybrané na vstupném a drobném občerstvení pak tato organizace rozdělí mezi charity, které podporuje. Jsou mezi nimi hospice, charity podporující nemocné s rakovinou či Parkinsonovou chorobou, institut zdravotních sester, ale i zahradnická charita podporující vysloužilé zahradníky v nouzi.

Dneska Vám přináším fotoreportáž ze zahrady panství Hazelbury Manor, které jsem navštívila minulou neděli a podrobný článek k sobotní zahradě, která mi naprosto učarovala, připravuji.

Ihned u vchodu do zahrad Hazelbury Manor, které mají druhý stupeň historické ochrany, mě zaujal tento záhon různě barevných devaterníků (<em>Helianthemum</em>).
Hned u vchodu do zahrad Hazelbury Manor, které mají druhý stupeň historické ochrany, mě zaujal tento záhon různě barevných devaterníků (Helianthemum).
Majitelé mají zřejmě velkou zálibu v růžích, protože v zahradě snad nebyl jediný záhon bez nich.
Majitelé mají zřejmě velkou zálibu v růžích, protože v zahradě snad nebyl jediný záhon bez nich.
Někdy projdete vrátky a čeká na vás otevřená krajina s pasoucími se ovcemi či tímto kruhem menhirů, který byl do zahrady přidán v průběhu obnov v 70. a 80. letech.
Někdy projdete vrátky a čeká na vás otevřená krajina s pasoucími se ovcemi či tímto kruhem menhirů, který byl do zahrady přidán v průběhu obnov v 70. a 80. letech.
"Náprstníkový záhon". Dlouhý záhon v poměrně velkém svahu, na jehož koruně je travnatá cesta,  hrál barvami i rozmanitostí druhů trvalek.
"Náprstníkový záhon". Dlouhý záhon v poměrně velkém svahu, na jehož koruně je travnatá cesta, hrál barvami i rozmanitostí druhů trvalek.
Stejný záhon shora. Při detailním prostudování záhonu dominovali tzv. pendleři, krátkověké, samovolně se přesévající trvalky, které jaksi "pendlují" napříč záhonem. Příkladem může být již zmíněný náprstník (<em>Digitalis</em>) či mavuň (<em>Centranthus ruber</em>).
Stejný záhon shora. Při detailním prostudování záhonu dominovali tzv. pendleři, krátkověké, samovolně se přesévající trvalky, které jaksi "pendlují" napříč záhonem. Příkladem může být již zmíněný náprstník (Digitalis) či mavuň (Centranthus ruber).
Slunný záhon opět vystřídá stinné zákoutí, tentokráte tvořené robustní dřevěnou pergolou, porostlou, jak jinak než růžemi (ramblery). Ve stínu pod nimi rostou bohyšky (<em>Hosta</em>) a kapradiny. Zahrada komponovaná jako symfonie, oči se zklidní, vše je zelené, tmavé...
Slunný záhon opět vystřídá stinné zákoutí, tentokráte tvořené robustní dřevěnou pergolou, porostlou, jak jinak než růžemi (ramblery). Ve stínu pod nimi rostou bohyšky (Hosta) a kapradiny. Zahrada komponovaná jako symfonie, oči se zklidní, vše je zelené, tmavé...
A pak přijde zlaté překvapení. Štědřencový tunel (<em>Laburnum</em>), z nějž při sebemenším vánku prší zlaté okvětní plátky.
A pak přijde zlaté překvapení. Štědřencový tunel (Laburnum), z nějž při sebemenším vánku prší zlaté okvětní plátky.
V zahradě nechybí ani starý ovocný sad.
V zahradě nechybí ani starý ovocný sad.
A když už mám pocit, že jsem prošla téměř celou zahradu a že už se sem ani víc vejít nemůže, objevím schovanou, rozvetlou, růžovou zahradu s jezírkem.
A když už mám pocit, že jsem prošla téměř celou zahradu a že už se sem ani víc vejít nemůže, objevím schovanou, rozkvetlou, růžovou zahradu s jezírkem.

Tagy: , , , , , , ,

250 250 Hazelbury Manor 2024-07-02

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *