Helleborus – Trvalka sezóny 2024

I když už téměř začíná léto, pojďme si připomenout čemeřici (Helleborus) - úžasnou trvalku, která kvete velmi brzy na jaře, některé dokonce již v únoru! A proč vzpomínám rod Helleborus právě teď? Čemeřice byla totiž Českým spolkem perenářů vyhlášena Trvalkou sezóny 2024!

čemeřice - Helleborus
Sbírka rozmanitých forem a kultivarů Helleborus × hybridus.

V Anglii je čemeřice černá (Helleborus niger) dokonce symbolem Vánoc a pěstuje se v květináčích podobně jako u nás vánoční hvězda (pryšec nádherný, Euphorbia pulcherrima). Zrovna čemeřice černá (Helleborus niger) může být maličko náročná na stanoviště a chvíli jí to trvá než se etabluje. Vyžaduje neutrální nebo spíše zásaditou půdu, polostín až stín a vláhu. Na podzim jí udělá radost přihnojení a zakrytí listovkou.

Oproti tomu zahradní kříženci (Helleborus × hybridus) se ujímají velmi dobře, často se i ochotně kříží mezi sebou a další rok můžete najít řadu semenáčků kolem mateřské rostliny. Na rozdíl od čemeřice černé, která má květy čistě bílé, mají zahradní kříženci rozličné barvy od žlutých, růžových, fialových až po purpurově tmavé, téměř černé. Také podle tvaru květů dělíme křížence čemeřic do skupin s odlišně barevným okrajem (picotee edge), sasankovitý květ, plnokvěté, atd. Více se dočtete v článku z jedné anglické zahrady, kde jsem našla záplavu čemeřic a jednu nadšenou majitelku, která se zabývala jejich šlechtěním.

helleborus cemerice trvalka sezony 2024
Různé typy, tvary a barvy květů čemeřice.

Nesmíme však zapomenout ani na méně výraznou Helleborus foetidus (čemeřici smrdutou), která kvete světle zelenými nícími květy s purpurovým okrajem. Je to cenná trvalka do hlubšího stínu, snese i občasné sucho a dodá výsadbám potřebnou výšku se svými až 70 cm.

Helleborus foetidus

Z Korsiky a Sardinie pochází Helleborus argutifolius (čemeřice korsická), která u nás může namrzat, určitě jí pomůže na zimu přikrývka chvojím nebo spadaným listím. Má kožovité listy s nápadnými zubatými okraji a daří se jí spíše v polostínu nebo v domovině i na slunci.

Helleborus argutifolius

I když se v posledních letech orientuje šlechtění čemeřic a vzpřímený květ otevřený nahoru, většina kultivarů má stále květy nící. Proto je vhodné čemeřice vysazovat třeba na opěrné zídky nebo vyvýšená místa, kde můžete květy snadno obdivovat již brzy na jaře.

Kombinace čemeřic Helleborus a narcisů Narcissus, mezi nimi vyrůstají kapradiny.
Kombinace čemeřic (Helleborus) a narcisů Narcissus, mezi nimi vyrůstají kapradiny.

Tagy: , , , , ,

250 250 Helleborus – Trvalka sezóny 2024 2024-07-02

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *