Malá zahrada tisíce překvapení

V jednom z nedávných čísel časopisu Gardens Illustrated na mě vykoukl článek o známé zahradě ze severní Anglie - York Gate. Vždycky když se k téhle zahradě vracím, přemýšlím, zda je to masterpiece a nebo už trošinku kýč... Každopádně je tu spousta krásných, inspirativních a zajímavých detailů, které je možné aplikovat i doma na menší zahradě. Jen je těch různorodých detailů možná moc na tak malé ploše.

Zahradu ve stylu Arts and Crafts založili manželé Spencerovi v roce 1951 a spolu se svým synem se o ni starali přes 40 let. Když v roce 1994 zemřela paní Sybil Spencerová, darovala zahradu charitě Perennial, která se o ní dodnes stará. Zahrada York Gate se svými zhruba 4000 m2 patří v Anglii mezi ty menší. Je však rozdělena na 14 prostorů se specifickými designy, a tak se zdá být větší než ve skutečnosti je. Za každým rohem číhá skvělý detail, nápad, který nutně musíte vyzkoušet ve své zahradě nebo kombinace rostlin tak zajímavá, že vás donutí zastavit a tiše obdivovat. Z žádného místa v zahradě nelze přehlédnout 6 topiary "plachet" pečlivě vystříhaných z tisu. Na první pohled zaujme i velmi nízce, podél zdi tvarovaný cedr (Cedrus atlantica). Na stěnách domu je zase perfektně tvarovaná hlohyně (Pyracantha) nebo krásně kvetoucí růže v kombinaci s hrachorem.

Z tisu tvarované "plachty" jsou výraznou dominantou. Zaujme i nízký cedr tvarovaný podél zídky.

Mezi dalšími tématickými prostory najdeme třeba miniaturní pinetum s rozmanitými zakrslými jehličnany, stylizované údolí kapradin, tropickou zahradu nebo zahradu bíle kvetoucí. Dlouhému úzkému koridoru dominují výhradně bíle kvetoucí trvalky a letničky. Pro umocnění zážitku byl jako "záda" jednoho ze záhonů použit tmavý střihaný živý plot z červenolistého buku (Fagus sylvatica 'Atropurpurea'). Pěšinu mezi záhony pak dláždí stará mlýnská kola obsypaná štěrkem.

Bílá zahrada ohraničená živým plotem z červenolistého buku a cesta z mlýnských kol.
Velmi příjemná a klidná část zahrady s malým vodním prvkem a lavičkou - snadno přenostitelný nápad do rodinné zahrady.
Lem záhonů ze sedoulku (Ophiopogon planiscapus 'Nigrescens') a zajímavá kombinace trvalek s podobným květem: Astrantia a Eryngium.
Detail výsadeb s Astrantia a dvěma druhy Eryngium, mezi nimi odkvétající okrasné česneky.
Posezení v zeleninové zahrádce nedaleko od kompostu - když ji miluješ, není co řešit 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *