RHS Chelsea Flower Show 2014

Chelsea Flower Show 2014_04

Již cesta z metra na Royal Hospital Chelsea předznamenávala průběh letošního ročníku - holinky, ale především deštníky a pláštěnky byly povinnou výbavou. Stejně jako loni, déšť. Díky proměnlivému anglickému počasí jsme se ale dočkali i několika "sunny spells", tedy pár slunných okamžiků, po kterých opět hrom zalomcoval hlavním výstavním stanem. Nic z toho však nadšené zahradníky neodradilo a účast byla jako každý rok vysoká.

Po loňském 100. výročí pořádání této zahradnické výstavy, jakoby organizátoři chtěli za sebou nechat jednu kapitolu a začít novou, oživit vzhled a vnést čerstvý pohled na současný zahradní design. Velké procento letošních zahradních architektů patří do mladé, nastupující generace, jeden dokonce loni dostudoval vysokou školu. Mnozí tuto změnu připisují rošádě ve vedení Royal Horticultural Society (angl. Královská zahradnická společnost), která výstavu pořádá.

Chelsea Flower Show 2014
The Vital Earth: The Night Sky Garden (angl. Vitální země: Zahrada noční oblohy) je název ukázkové zahrady vytvořené velšskými bratry Davidem a Harrym Richovými. Celý design protkává nespočet miříkovitých rostlin, trav, jemných hvězdiček v podobě květenství bílého kohoutku Lychnis flos-cuculi 'White Robin' či Camassia leichtlinii 'Alba', ale také malé planetky v podobě Allium giganteum 'Alba'.

Témata velké většiny ukázkových zahrad spojovalo sté výročí počátku první světové války, často byly k vidění vzpomínkové zahrady, uklidňující zahrady pro psychicky i fyzicky postižené vojáky či zahrady poukazující na zpustošenou zemi po válce. Ze zahradnické perspektivy pojila vystavované zahrady touha přiblížit se přírodě, což se zrcadlilo ve smíšených záhonech a druhově pestrých výsadbách, jež se odklání od tradičních plošek (jednotlivé druhy jsou vysazovány po 3 až 8 kusech v ploškách tvořících mozaiku - klasické perenové rabato). V duchu "New Wave" bylo snad v každé zahradě možno nalézt nějaký druh miříkovité rostliny, například druh Orlaya grandiflora byl k vidění v každé druhé ukázkové zahradě.

Chelsea Flower Show 2014_07
Absolutním vítězem letošního ročníku Chelsea Flower Show se stala The Laurent-Perrier Garden navržená architektem Lucianem Giubbileim. Geometricky pojatý vodní prvek dodává návrhu dynamiku a působí ochlazujícím, uklidňujícím dojmem v kontrastu se zářivými výsadbami, jimž dominuje Lupinus 'Chandelier'.
Chelsea Flower Show 2014_10
Zlatou medaili získala také zahrada navržená Hugo Buggem. RBC Waterscape Garden reflektuje celosvětový problém s vodou a zacházením s ní. Symbolický design se snaží poodkrýt možná řešení pro zadržení srážkové vody v místě jejího dopadu a ukázat druhově pestré osázení takových ploch. V popředí zajímavá trvalka Lysimachia atropurpurea 'Beaujolais'.
Chelsea Flower Show 2014_09
Ještě jeden obrázek z téže zahrady - velmi poutavá mozaika výsadby: Astrantia major 'White Giant', Osmunda regalis a Asplenium scolopendrium.
Chelsea Flower Show 2014_14
Zahrada navržená městským úřadem města Stoke-on-Trent pojmenovaná příznačně Positively Stoke-on-Trent mě příliš nezaujala svým celkovým konceptem, který byl poněkud neuchopitelný, avšak výsadby nabízely úžasnou paletu druhů, které z teplých odstínů červené a tmavě růžové pozvolna světlaly až do čistě bílé akcentované bílými kmeny bříz.
Chelsea Flower Show 2014_12
Zahrada Positively Stoke-on-Trent. Z horkých červených odstínů červené přechází květy trvalek přes růžovou do čistě bílé, což má symbolizovat revitalizaci města Stoke-on-Trent, znovu propojení s přírodou, čistší a "zelenější" město budoucnosti.
Chelsea Flower Show 2014_13
Velice pěkným prvkem ve výše zmíněných záhonech byly porcelánové, malované koule.
Chelsea Flower Show 2014_18
Zahrada nazvaná The First Touch byla inspirována silou a odhodláním předčasně narozených dětí na jejich rodin při jejich cestě životem. Srdcem návrhu je vodní kaskáda proudící dolů z mírného svahu a rozprostírající se v klidnější vodní hladinu. Kontury kaskády přechází volně do okolního terénu, který je modelován kortenovými deskami ve stupně částečně osázené skalničkami a trvalkami.
Chelsea Flower Show 2014_18
Na konec jsem si nechala mé letošní favority. Zahrada vyprojektovaná známým ateliérem Wilson McWilliam Studio byla sponzorována novozélandskou vinařskou firmou Cloudy Bay. Návrh zahrady má reflektovat chuťové tóny při pití vína. Kombinace hlubokých, tmavých tónů trvalek podtrhují ohořelé dubové panely dokreslující celou scénu, která opravdu vzbuzuje pocit chutí a vůní.
Chelsea Flower Show 2014
Mezi nejpříjemnější místa, kde bych si ráda poseděla, dala odpolední kafe a začetla se do The Garden patřila malá výstavní zahrádka prezentující firmu Khora a její zahradní altánky. Rustikální posezení bylo obklopené romantickými výsadbami laděnými do lososových a krémových tónů. V rezavých stéblech Anemathele lessoniana se povalovaly chomáčky plnokvětých, hnedočervených květů orlíčků (Aquilegia 'Ruby Port'), nad nimiž se tyčily svíčkovitá květenství Verbascum 'Petra' a 'Carribean Crush'. Kouzelně vybarvené kmeny bříz v pozadí jen dokreslovaly nádhernou scénu.

Tagy:

250 250 RHS Chelsea Flower Show 2014 2024-07-02

Počet komentářů pro “RHS Chelsea Flower Show 2014

  1. Monika Kořená napsal:

    Krásné početní o trvalkách Terezo. Děkuji a přeji mnoho dalších zapálených čtenářů a „perenofiliků“.
    Mohu dát odkaz na tyto stránky na svou facebookovou stránku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *