RHS Chelsea Flower Show 2019

Začátek letních prázdnin mě přivedl k uvědomění, že už přes měsíc nenacházím čas na publikování reportáže z letošní velké výstavy v Londýně. A tak jsem tady s nejčerstvějšími trendy a zahradnickými nápady letošního roku.

Letošní výstava RHS Chelsea Flower Show se opět konala koncem května a během pěti návštěvních dnů ji shlédlo 157 tisíc návštěvníků. Jejich počet je omezen především kvůli kapacitě prostor Royal Hospital Chelsea (Královské nemocnice v Chelsea), která se rozprostírá v centru Londýna na necelých 4,5 ha.

Hlavní bulvár s velkými ukázkovými zahradami (Main avenue)

Na letošní "main avenue" (česky hlavní bulvár), což je něco jako přehlídkové molo zahradnického světa, bylo k vidění 11 velkých ukázkových zahrad. Tématikou stále rezonuje návrat k přírodě, přírodním materiálům, práce s ekologií - zadržování vody, stále sušší klima... I vítězná zahrada (ocenění Best Show Garden) od architekta Andyho Sturgeona, M&G Garden, měla velmi přírodě blízký vzhled. Koncept této zahrady měl vyjadřovat schopnost přírody regenerovat. Staré, ohořelé dřevěné trámy reprezentovaly minulost a šťavnatá zeleň kolem regenerující sílu nové, nastupující vegetace. V nepříliš barevných výsadbách převažovala zelená, což dalo vyniknout různým texturám a strukturám rostlin, se kterými se Andy Sturgeon opravdu vyhrál - vrásčité listy Rodgersií, úzké tenké stonky Juncus effusus, mnohé kapradiny (Osmunda, Blechnum, Asplenium, Dryopteris a další).

M&G Garden, Andy Sturgeon
Šťavnatě zelené struktury rostlin vyniknout proti ohořelým dřevěným skulpturám v zahradě navržené Andym Sturgeonem.
M&G Garden, Andy Sturgeon
Bez barevných květů je možné vnímat různé odstíny zelené a také lépe vyniknou struktury rostlin.
M&G Garden, Andy Sturgeon
Zahradou M&G Garden vede cesta z masivních kamenných schodů k posezení ve stínu.

Cena veřejnosti

Další velmi přírodní kompozicí byla zahrada, která vyhrála cenu veřejnosti - People's Choice Award. Ukázková zahrada Welcome to Yorkshire od architekta Marka Gregoryho už nepůsobila ani jako zahrada, ale spíše část krajiny tolik typické pro severní hrabství Yorkshiru. Ústředním bodem byl plavební kanál s přepouštěcí komorou, kterých nejen v tomto hrabství potkáte nesčetně. Z výsadeb zaujaly na hlavu řezané velké vrby nebo divoké náprstníky (Digitalis purpurea), lupiny (Lupinus) či různé miříkovité dvouletky. Kolem roků 2015 a 2016 bylo na Chelsea k vidění mnoho těchto miříkovitých rostlin, které evokují přírodní charakter výsadeb. Letos mi přišlo, že jejich použití mírně opadá.

The Welcome to Yorkshire Garden, Mark Gregory
Typická přepouštěcí komora na vodním kanálu doplněná a polodivoké výsadby v zahradě The Welcome to Yorkshire Garden.

Mezi hlavními zahradami však zazářili i více zahradnicky a designově pojaté ukázky jako například The Morgan Stanley Garden od známého architekta Chrise Beardshawa. Tuto zahradu inspirovala anglická láska ke kráse zahrad. Koncept objevuje způsoby, jak navázat na tradici bohatých trvalkových výsadeb a zároveň citlivě využívat přírodní zdroje. Ve výsadbách skrytá terasa nabízí útulné posezení s pohledem na koryto s proudící vodou, zatímco vpředu zahradě dominuje velká pokřivená borovice a několika nízkými přísně střihanými polštáři tisu. Kolem těchto téměř statických prvků se linou hravé trvalkové výsadby kombinující převážně fialové a žluté odstíny barev.

The Morgan Stanley Garden, Chris Beardshaw
Kombinace střihaných tisových polštářů a barevných trvalkových výsadeb reprezentuje lásku Angličanů k zahradničení.
The Morgan Stanley Garden, Chris Beardshaw
V zadním koutě zahrady se nachází pergola s posezením.

Velmi žensky působící zahradu vytvořila architektka Jo Thompson, The Wegwood Garden. Zahrada oslavuje svého sponzora a jeho dlouhou historii produkce porcelánu nejen pro královskou rodinu, členy vlád a celebrity. Zahradě dominují velké oblouky tvořící jakousi promenádu, kterou se prolíná vodní kanál a klidné posezení. Výsadby ladí do pastelových růžových, meruňkových a bílých odstínů, které se skvěle odráží na rezavém pozadí kanálu, sloupů a plotu.

The Wedgwood Garden, Jo Thompson
Celkový pohled na zahradu Jo Thompsonové.
The Wedgwood Garden, Jo Thompson
Intimní posezení zahalené v pastelových výsadbách růží a pivoněk.
The Wedgwood Garden, Jo Thompson
Do bílé dlažby se zařezává kortenový kanál s proudící vodou.
The Wedgwood Garden, Jo Thompson
Pastelové tóny velkých květů pivoněk, růží a kosatců doplňují jemná bělavá květenství miříkovitých dvouletek.

Kategorie Artisan Gardens (Řemeslné zahrady)

Kromě 11 hlavních zahrad bylo k vidění i 6 zahrad v kategorii Artisan Gardens (Řemeslné zahrady) a 9 zahrad v kategorii Space to Grow Gardens (Zahrady jako prostor pro pěstování). Nejlepší řemeslnou zahradou se stala Family Monsters Garden navržená Alistarem Bayfordem, která má oslavovat 150 let podpory rodin sponzorem zahrady Family Action. Zahrada působila velmi uklidňujícím a relaxačním dojmem. Téměř lesní prostředí navodili mladé břízy a borovice kolem klidné hladiny vodního prvku z kortenu. Velmi zajímavým prvkem byla lavička ze dřeva na dvou hrubě opracovaných kamenech.

Family Monsters Garden, Alistair Bayford
Family Monsters Garden navržená Alistairem Bayfordem.

Kategorie Space to Grow Gardens (Zahrady jako prostor pro pěstování)

Nejlepší zahradou v kategorii Space to Grow Gardens vyhrála zahrada sponzorovaná společností Facebook. Ukázkovou zahradu inspiroval pozitivní dopad smysluplně stráveného času na sociálních sítích. Zajímavý byl prvek s uměle vytvářenými vlnami, které dodávali blízkému posezení velmi klidnou atmosféru. V designu byly velmi dobře zvládnuté drobné detaily jako například kameny zasahující do dlažby.

Facebook: Beyond the Screen, Joe Perkins
Zahrada sponzorovaná společností Facebook.

I přes všechny úžasné expozice se největší pozornosti těšila ukázková zahrada hlavního pořadatele výstavy: Royal Horticultural Society (zkr. RHS, česky Královská zahradnická společnost). Ačkoli nesoutěžila v žádné kategorii, velké oblibě přispěla bezesporu účast Kate, vévodkyně z Cambridge při navrhování zahrady. Jejími spoluautory jsou také zahradní architekti Adam White a Andree Daviesová. Společně vytvořili zahradu Back to Nature (česky Zpátky do přírody), která povzbuzuje děti k interakci s přírodou a venkovním prostředím. Ústředním prvkem byl domek na stromě, houpačka z provazu, ale také přírodně působící potůček a klikatící se lávka.

The Montessori Centenary Children’s Garden, Jody Lidgard
Bláznivě barevné a hravé výsadby zaujali na zahradě sponzorované společností Montessori. Zahrada pro děti ukrývala i spoustu herních a učebních prvků.
The Greenfingers Charity Garden, Kate Gould
Naopak zahrada charitativní organizace The Greenfingers Charity měla velmi umírněnou, bílo-světle žlutou paletu, která obzvláště vynikla na zeleném pozadí.
The Greenfingers Charity Garden, Kate Gould
Iris 'Benton Primrose' , Lupinus 'Gallery Yellow' a 'Westcountry Polar Princess' a Artemisia ludoviciana 'Silver Queen' .
The Dubai Majlis Garden, Thomas Hoblyn
Zajímavý zahradní pavilon inspirovaný písečnými dunami aridní krajiny v zahradě The Dubai Majlis Garden.
The Manchester Garden, Exterior Architecture
Zahrada The Manchester Garden má inspirovat k osázení bývalých industriálních lokalit.
The Manchester Garden, Exterior Architecture
V této zahradě zaujala především bílá skulptura v kontrastu s modře kvetoucími výsadbami kosatců (Iris tmavší 'Caesar's Brother' a světlejší 'Persimmon').

Tagy: ,

250 250 RHS Chelsea Flower Show 2019 2024-07-02

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *