Baptisia – Trvalka sezóny 2019

S prvním jarním dnem roku 2019 byla Spolkem českých perenářů odtajněna Trvalka sezóny, kterou se pro letošní rok stala Baptisia. Méně známá trvalka se však v posledních letech stále více dostává do povědomí zahradníků. Baptisie pochází z prérijních společenstev ve východní části USA. Roste zde obvykle na živných, hlubokých, ale dobře propustných půdách. U nás se jí daří v půdách písčitých i lehce štěrkovitých na plném slunci. Má dlouhý kořen, takže si dokáže pro vláhu sáhnout opravdu hluboko. Zvládá dobře i delší období sucha.

Baptisia australis
Baptisia australis

Jedná se o dlouhověkou trvalku, která v záhonu vydrží 15 i více let. S její dlouhověkostí je však spojený i pomalý vývoj po výsadbě, mnohdy může trvat i 2-3 roky než se začne tvořit hezký velký trs. Také proto jí neprospívá časté přesazování. U nás běžně dosahuje výšky přes 1 m.

Nad trsem typicky bobovitých listů se ční krásné dlouhé květenství, které trochu připomíná naši domácí lupinu (Lupinus). Nejpoužívanějším druhem v zahradách je určitě Baptisia australis, která kvete inkoustově modrými květy. Bíle kvetoucí druh Baptisia alba má více rozvolněný habitus. Také druh s krémově žlutými květy,
B. bracteata var. leucophaea , výrazně přispěl do šlechtění rozmanitých kultivarů. V posledních letech bylo vyšlechtěno i několik kultivarů, které mají dvoubarevné například hnědo-žluté květy ('Chocolate Chip' nebo 'Cherrie Jubillee'), kouřově modré květy s tmavými stonky ('Purple Smoke') nebo krémově žluté květy ('Lemon Meringue').

Po odkvětu zdobí rostlinu velké, baňaté lusky, které na lodyhách drží dlouho do zimy.

250 250 Baptisia – Trvalka sezóny 2019 2024-07-02

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *