Baptisia – Trvalka sezóny 2019

Baptisia – Trvalka sezóny 2019 hlavní obrázek

S prvním jarním dnem roku 2019 byla Spolkem českých perenářů odtajněna Trvalka sezóny, kterou se pro letošní rok stala Baptisia. Méně známá trvalka se však v posledních letech stále více dostává do povědomí zahradníků. Baptisie pochází z prérijních společenstev ve východní části USA. Roste zde obvykle na živných, hlubokých, ale dobře propustných půdách. U nás se jí daří v půdách písčitých i lehce štěrkovitých na plném slunci. Má dlouhý kořen, takže si dokáže pro vláhu sáhnout opravdu hluboko. Zvládá dobře i delší období sucha.

Baptisia australis
Baptisia australis

Jedná se o dlouhověkou trvalku, která v záhonu vydrží 15 i více let. S její dlouhověkostí je však spojený i pomalý vývoj po výsadbě, mnohdy může trvat i 2-3 roky než se začne tvořit hezký velký trs. Také proto jí neprospívá časté přesazování. U nás běžně dosahuje výšky přes 1 m.

Nad trsem typicky bobovitých listů se ční krásné dlouhé květenství, které trochu připomíná naši domácí lupinu (Lupinus). Nejpoužívanějším druhem v zahradách je určitě Baptisia australis, která kvete inkoustově modrými květy. Bíle kvetoucí druh Baptisia alba má více rozvolněný habitus. Také druh s krémově žlutými květy,
B. bracteata var. leucophaea , výrazně přispěl do šlechtění rozmanitých kultivarů. V posledních letech bylo vyšlechtěno i několik kultivarů, které mají dvoubarevné například hnědo-žluté květy (‚Chocolate Chip‘ nebo ‚Cherrie Jubillee‘), kouřově modré květy s tmavými stonky (‚Purple Smoke‘) nebo krémově žluté květy (‚Lemon Meringue‘).

Po odkvětu zdobí rostlinu velké, baňaté lusky, které na lodyhách drží dlouho do zimy.

Plody baptisíí
Plody baptisií
Plody baptisíí
Plody baptisií v zimě
Sdílet příspěvek
FacebookPinterestTwitterShare

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*