Letošní zima přinesla po delší době pořádnou sněhovou nadílku. Teploty se sice držely nízko pod nulou, ale trvalky si lebedily. Většina z nich zatažená pod zemí, tiše spící. Sníh jim dodával potřebnou izolační ochranu i vláhu. Proto když se koncem března nadprůměrně oteplilo vyjely cibuloviny i trvalky obrovskou rychlostí.
Mě se poštěstilo mít v letošním uspěchaném a upracovaném roce dokonce dvě jara. Začátkem března jsem se na skok letěla podívat do Anglie, na venkov, kde jsme bydleli. Člověk takovým jedním letem předběhne celou jarní etapu. Zatímco u nás se teprv klubaly sněženky z promrzlé země, v jihozápadní Anglii už kvetly v plné kráse narcisy. Miluji tuhle část jara! Podél silnic, na kruhových objezdech, v předzahrádkách a vůbec všude září žluté květy jako sluníčka. V jedné ulici, když jsme scházeli do centra lázeňského městečka Bath, kvetly pastelově žluté a žlutobílé narcisy, které překrásně voněly.
Nemohla jsem si nechat ujít ani jarní anglickou zahradu, The Courts (už jsem o ní psala zde >>). Sice jsem nestihla velkolepé lány kvetoucích Crocus tommasinianus, ale zase už kvetly modřence (Muscari), dokvétaly čemeřice (Helleborus), plicníky (Pulmonaria), sasanky (Anemone blanda) prvosenky (Primula vulgaris) nebo z keřů meruzalka krvavá (Ribes sanguineum).
- Odkvétající purpurové čemeřice (Helleborus) doplňují modře nakvétající modřence (Muscari) a fialové sasanky (Anemone blanda).
- Tentokrát světle narůžovělé čemeřice (Helleborus) doplňují modré a růžové květy plicníku (Pulmonaria).
- Bíle kvetoucí variety meruzalky krvavé (Ribes sanguineum).
- Zvláštní druh modřence (Muscari latifolium) s šošolkou světlejších květů.
Ve štěrku pod menším stromem se dařilo sasankám (Anemone blanda), ladoňkám (Scilla siberica) a bramboříkům (Cyclamen coum).
Jaro tu dýchalo z každého koutu. V krajinářské zahradě Dyrham Park stolu zápasili mladí daňci, ptáci zpívali na plné kolo a rostliny šly do květu. V hladině jezírka se zrcadlily mladé proutky vrby (Salix alba var. vitellina 'Britzensis'), při pohledu z blízka kompozici barevně dotvářely zelené proutky Cornus sericea 'Flaviramea' nebo bílé pichlavé výhony Rubus thibetanus. Hlavním překvapením pak byl kruhový záhon se starou, mechem porostlou moruší (Morus alba). Pod ní kvetly prvosenky (Primula vulgaris), šafrány (Crocus) a ladoňky (Scilla siberica).
Na hladině jezera se zrcadlí kostel i celá zahrada. Červeně pak září mladé výhony Salix alba var. vitellina 'Britzensis'.
- Salix alba var. vitellina 'Britzensis'
- Rubus thibetanus
- Cornus sericea 'Flaviramea'
Stará majestátní moruše se sklání nad rozkvetlými šafrány (Crocus) a prvosenkami (Primula vulgaris).
- Primula veris
- Helleborus
- Crocus
Detail jarního aspektu v záhonu. Zatímco trvalky se teprv klubou ze země, šafrány (Crocus) a prvosenky (Primula vulgaris) krásně kvetou.
- Včela na pastvě v květu ladoňky Scilla siberica.
- Bílá varieta čemeřice (Helleborus).
Návrat do Čech byl skutečně jako cesta časem. Nesměle u nás nakvétaly sněženky a postupně i bledule. Na vrcholu bledulové sezóny jsem se vypravila na vyhlášenou lokalitu pod Vinařickou horkou u Slaného. Třebichovická olšinka je vyhlášená přírodní památka o rozloze asi půl hektaru. Na podmáčené louce s porostem olší (Alnus) v údolí Knovízského potoka vykvétají v březnu úplné lány bledulí jarních (Leucojum vernum). Mezi další poklady, které vykvétají později v sezóně patří třeba prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) nebo v sušších místech rostoucí hadilka obecná (Ophioglossum vulgatum).