Geranium – Trvalka sezóny 2017

Jaro je na spadnutí a Spolek českých perenářů odtajnil Trvalku sezóny. Pro letošní rok 2017 se jí staly kakosty (Geranium). Jestli rod Geranium něčím opravdu vyčnívá a převyšuje ostatní trvalky, tak je to jeho flexibilita. S ne moc velkou nadsázkou by se dalo říci, že lze najít vhodný kakost pro každou příležitost a stanoviště. Pravda, nejsou to žádné celebrity, které by zářili jako solitery, i když i pár takových se mezi kakosty najde. Například velmi oceňovaný kultivar 'Rozanne', který kvete od června až do září a velmi bujně roste, dosáhl na výjimečné britské ocenění Plant of Centenary (angl. Rostlina století)! Kakosty však plní úžasně svou roli výplňových trvalek, neupoutají sice na první pohled, ale když se zadíváte, najdete je snad v každé zahradě.

Krásné zátiší s kakosty. V předu <em>Granium</em> 'Rozanne', v pozadí vysoké <em>Geranium pratense</em> 'Plenum Violaceum'.
Krásné zátiší s kakosty. V předu Granium 'Rozanne', v pozadí vysoké Geranium pratense 'Plenum Violaceum'.

Druhy a kultivary kakostů oplývají rozmanitými barvami květů, nejčastěji v odstínech od bílé přes růžovou, purpurovou až po fialovou a modrou. Též vzrůstem můžeme najít jak 10 cm vysoké skalničkové kakosty, tak čahouny dosahující až 120 cm. Ať už hledáte Geranium pro skalku, trvalkový záhon či hajní partii, věřte, že tu vždy nějaké je. Jsou ideálními kandidáty současných zahrad, jelikož kvetou záplavou zajímavých květů a nejsou náročné na údržbu. Na jaře potřebují ostříhat a tím většina práce končí. Některé druhy je vhodné ostříhat i po skončení kvetení, vytvoří pak úhlednější trs nových listů a často i remontují. Obecně nejsou moc náchylné na choroby ani škůdce. Koncem léta a začátkem podzimu se může objevit padlí.

Kakosty výborně doplňují výsadby růží a dalších keřů, speciálně těch, které mívají neolistěné spodní části. Zde výborně fungují tzv. šplhavé druhy (nejsou to popínavky, ale při poskytnutí opory se budou šplhat nahoru), například Geranium 'Ann Folkard', které nemusí být vždy úplně mrazuvzdorné v našich končinách. Gerania se také často používají jako lem trvalkového záhonu, výborně tak funguje Geranium sanguineum a jeho kultivary či Geranium renardii. Naopak do stinných, vlhčích partií se hodí Geranium phaeum s mnoha jeho něžnými kultivary ('Lily Lovell', 'Walküre' či 'Album') nebo Geranium nodosum. Dokonce i do velmi obtížného stanoviště, jakým je suchý stín, lze najít vhodný kakost, Geranium macrorrhizum.

Naopak Geranium cinereum (kultivar 'Thumbling Hearts') či Geranium sessiliflorum (kultivar 'Sanne') budou šťastně prosperovat na plném slunci ve štěrkovém substrátu.

V našich loukách můžeme často najít domácí Geranium pratense, které sice snese přímé slunce, ale vyžaduje dostatek vláhy, dobrou živnou půdu a přistínění kořenů. Kdo z nás si nehrál s jeho okvětními plátky na lakované nehtíky. Obzvláště krásný je kultivar s bílou kresbou 'Mrs Kendall Clark' nebo fialový plnokvětý 'Plenum Violaceum'. Dalším naším domácím druhem je hajní Geranium sylvaticum, v zahradě se často používá jeho bílá forma 'Album' či populární 'Mayflower' produkující velké množství květů.

Kakosty mohou zaujmout i svými listy, například panašovaný kakost 'Margaret Wilson'. Tmavé, purpurové listy má třeba výše zmiňované Geranium sessiliflorum 'Sanne' nebo Geranium pratense 'Midnight Reiter'. Tmavě purpurovou skvrnu na listech mají listy Geranium phaeum 'Samobor'. Na podzim krásně vybarvují listy například Geranium wlassovianum nebo Geranium psilostemon.

Trvalka sezóny 2017 najde místo v každém záhonu.
Trvalka sezóny 2017 najde místo v každém záhonu.

Tagy: , ,

250 250 Geranium – Trvalka sezóny 2017 2024-07-02

Počet komentářů pro “Geranium – Trvalka sezóny 2017

  1. Petra napsal:

    Krasne inspirace, dekuji Vam za ne, fandim Vam! Anglicke zahrady se svymi zahony jsou to nej! Snazim se marne od unora sehnat geranium rozanne, sporys argentinsky a lupinus masterpiece,ktere touzim mit ve svem zahonu a mam pocit, ze u nas je vyber kvetin velmi omezeny, konzervativni. Zatim se nepodarilo. Snad se podari, pak to bude stat za to! Brzy prosim pridejte neco noveho k pokochani. Dekuji moc za vsechny Petra

    • Tereza Vlasáková napsal:

      Petro, moc Vám děkuji za povzbudivý komentář. Tohle mě vždycky dodá energii psát dál. Ohledně shánění trvalek – Geranium Rozanne je teď docela celebrita, takže myslím, že by měla být k sehnání. Možná ne v zahradních centrech, ale mrkněte na školkaře specializované na trvalky na Atlasu českých pěstitelů, nevím, odkud jste, tak třeba najdete něco poblíž u Vás. Sporýš klidně zkuste ze semen, je to spíš letnička, ale přesévá se. Tu lupinu nevím, ale Masterpiece je úžasný kultivar. Dejte vědět, kdybyste ho sehnala, prosím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *