trvalka obrazek

Allium

česnek

čeleď: Amaryllidaceae

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Okrasné česneky jsou nejčastěji spojovány s výraznými kultivary, které mají velká kulovitá květenství objevující se na konci jara až začátku léta. Kultivary jsou většinou kříženci různých druhů okrasných česneků (Allium), které pocházejí převážně ze sušších oblastí Středního Východu.

Okrasné česneky vykvétají koncem května až v červnu a mají poměrně dlouhou dobu kvetení. Odkvetlá usychající květenství jsou dekorativní i v průběhu léta. Široké, šedozelené listy v době kvetení již začínají žloutnout a zatahovat. Je proto vhodné vysadit okrasné česneky mezi rané trvalky či nižší keře, jejichž listy schovají žloutnoucí listy česneku.

Allium nejlépe prosperuje na slunném stanovišti s dobře propustnou a živnou půdou. V těžkých jílovitých půdách se doporučuje přidat štěrk nebo písek pro lepší drenáž. Nedoporučuje se sázet česneky do záhonů s automatickou závlahou, jelikož vlhko v létě může způsobit uhnívání cibulí. Případně lze okrasné česneky brát jako letničky a každý rok dosazovat nové cibule. U velkých okrasných česneků je také dobré cibule přihnojit, aby si udržely svojí vitalitu.

Okrasné česneky sázíme na podzim do hloubky okolo 10-15 cm (trojnásobek výšky cibule).

Kultivary Allium