Letničkové záhony, speciálně ty vysázené jako podle pravítka do nejrůznějších ornamentů nebo zvířecích tvarů, opravdu jen těžko upoutávají moji pozornost. Již pár let se však k mému potěšení mění přístup k letničkovým záhonům a dává se více prostoru rozvolněnějším ba dokonce „divoce“ vypadajícím kompozicím. Například o letničkové louce celé vyseté ze semen jsem psala tady >>.
Netradičnímu letničkovému záhonu dominoval především jednoletý ječmen (Hordeum jubatum), který doplňovaly především tmavě purpurové květy.
Při toulkách po welšských zahradách mě uchvátil letničkový záhon, který zdálky svou strukturou spíše připomínal klasický trvalkový záhon s tradiční výškovou členitostí – vysoké a soliterní druhy v pozadí, střed tvořený s výplňových rostlin a nízký lem. Při pohledu z blízka mi však tento lehce vyvýšený záhon s tisíci zlatavými klasy ječmene (Hordeum jubatum) evokoval mořskou vlnu, která se valí k pláži… Takovou tu zpěněnou šumící vlnu, která nese malé kamínky a mušle, jako malé poklady. Stejně tak byly ve vlně zlatavých klasů rozesety tmavě čokoládové kvítky krásenky (Cosmos atrosanguineus 'Chocolate'), růžová květenství jiřinek (Dahlia 'Fascination') nebo fialové květy sporýše (Verbena bonariensis 'Lollipop').
- Drobné vínové květy krásenky Cosmos atrosanguineus 'Chocolate' skvěle vyniknou na zlatavém pozadí klásků ječmene.
- Nižší kultivar sporýše Verbena bonariensis 'Lollipop' kvete mezi klásky ječmene.
- V záhonu figurovaly také tři druhy jiřin – zde pomponkovité tmavě vínové květy Dahlia.
Všechny použité letničky ladí do purpurových či růžových tónů – krásenky (Cosmos), jiřiny (Dahlia) či sporýš (Verbena).
Celý záhon je laděný do purpurových a čokoládových tónů, které kontrastují s jednoletým ječmenem. Mezi hlavní solitery patří tmavolistá kana (Canna 'Wyoming'), kterou doplňují drobnější letničky se vzdušným habitem a menšími květy jako například letničkové šalvěje (Salvia 'Love and Wishes') nebo již zmiňovaný sporýš (Verbena bonariensis 'Lollipop'). Barevné schéma nápaditě doplňují tmavolisté dochany (Pennisetum), tmavě starorůžové velkokvěté krásenky (Cosmos bipinnatus 'Rubenza') a tři druhy různě zbarvených jiřin (Dahlia).
- Z boku záhon připomíná valící se zpěněnou mořskou vlnu neoucí na břeh kamínky a mušle v podobě drobných kvítků krásenek (Cosmos atrosanguineus 'Chocolate') či sporýšů (Verbena bonariensis 'Lollipop').
- Pozadí záhonu dominují tmavolisté kany (Canna 'Wyoming').
- V popředí drobné květy krásenky (Cosmos atrosanguineus 'Chocolate') se prolínají s klasy ječmene (Hordeum jubatum) a fialovými květy sporýše (Verbena bonariensis 'Lollipop' ).
Při návštěvě zahrad Aberglasney jsem potkala vrchního zahradníka Josepha Atkina, který mi ochotně vyprávěl, jak celý záhon vznikal. Přiznal i pár chyb, kterých by se vyvaroval, kdyby záhon sázel znovu. Jednou z nich byla nevýrazná zadní část záhonu, která splývala s popínavým loubincem (Parthenocissus tricuspidata) barvícím do červenopurpurových tónů. Musela jsem s Josephem souhlasit i v tom, že pár kontrastních, například bílých, květů by kompozici výrazně pozvedlo. Vrchní zahradník také přiznal, že chtěl vyzkoušet nový kultivar sporýše argentinského (Verbena bonariensis) 'Lollipop', který však dorůstá výšky pouze 0,6 m, a tak se ve výsadbách malinko ztrácel. Mě to ale příliš nevadilo, užila jsem si záhon v podvečerním měkkém světle, které se zachytávalo na klasech ječmene a obdivovala velmi netradiční pojetí letničkového záhonu.