trvalka obrazek

Delphinium

ostrožka

čeleď: Ranunculaceae

V přírodě existuje více než 350 druhů rodu Delphinium, většina pochází ze severní polokoule a jedná se převážně o trvalky, ačkoli zde najdeme i pár letniček či dvouletek. Zubaté listy jsou dělené do tří až pěti laloků a vyrůstají ve spirále kolem spodní části stonku. Stejně jako u mnoha trvalek čeledi Ranunculaceae (pryskyřníkovité), i Delphinium má přeměněné květy, takže nejvýraznější část netvoří korunní, ale kališní lístky. Korunní lístky jsou zakrnělé, přeměněné v tzv. oko, očko nebo také střed, který má obvykle jinou barvu.

Delphinium je tradiční trvalkou venkovských zahrádek a perenových rabat. Delphinium je poměrně náročné na pěstování - potřebuje vyvazovat k opoře (vysoké a těžké květní stvoly mají tendenci se lámat či ohýbat k zemi) a také trpí řadou chorob zejména ve vlhkém prostředí. Nejlépe se ostrožce daří v dobré zahradní půdě s vysokým obsahem kompostu, či jiné organické hmoty, na plném slunci.

Elatum skupina. Je skupina zahrnující většinu zahradních kultivarů ostrožek. Název skupiny pochází z názvu rodičovského druhu (Delphinium elatum), který společně s dalšími (Delphinium exaltatum, Delphinium formosum) stály u zrodu zahradních hybridů ostrožek. Elatum kultivary jsou tetraploidy, což znamená, že mají 4 sady chromosomů, tudíž vytváří větší květy s více okvětními lístky.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Kultivary Delphinium