Astrantia – Trvalka sezóny 2018

Na Trvalkovém semináři v Průhonicích byla dne 8. března 2018 vyhlášená nová Trvalka sezóny. Členové Českého spolku perenářů vybrali pro rok 2018 Trvalkou sezóny jarmanku (Astrantia). Velmi elegantní nenápadná trvalka polostinných partií je jakousi Popelkou, skromně krásná a mnohými neobjevená. Její latinský název Astrantia poukazuje na květenství tvaru hvězdy. Nenechme se však mýlit tvarem květenství, nápadné listeny evokující cípy hvězdy obklopují středový okolík hustě nahloučených drobných květů. Ano, okolík. Kdo si trochu pamatuje botanické pojmy, okolík je květenství miříkovitých, a právě do této čeledi po boku mrkve (Daucus carota) či fenyklu (Foeniculum vulgare) spadá i jarmanka.

Astrantia Trvalka sezóny 2018
Astrantia 'Star of Passion'

Rod Astrantia zahrnuje asi 10 různých druhů, avšak v zahradách je nejpoužívanější Astrantia major a její kultivary. Jarmanka větší (Astrantia major) je domácí na většině území Evropy. Její areál rozšíření sahá od severozápadního Španělska po Bělorusko a Ukrajinu na východě. Většinou roste na vlhkých loukách, ve světlých lesích či na okrajích lesních pasek. U nás ji najdeme na v bukových nebo habrových hájích. Původní habitat je důležitý pro hledání vhodného místa pro jarmanku v zahradě. Nejvíce ocení polostín, ale například v Anglii, kde je dostatečná půdní i vzdušná vlhkost i v létě, ji zahradníci pěstují na plném slunci. Jarmance bychom měli zajistit vlhčí, živnou půdou, která je bohatá na organickou hmotu. Ideální je listovka či opadanka, která zadržuje vlhkost. Právě konzistentní vlhkost půdy je hlavním klíčem k pěstování jarmanek. Nesnáší totiž vysýchavé půdy a příliš horká léta.

Nejen zahradníci, ale i floristé objevili krásu jarmanek a dokonce se vyšlechtilo několik kultivarů s dlouhými stonky speciálně pro účely řezu. Čerstvé květy vydrží ve váze 10 - 14 dní. Díky nápadným listenům, které si drží barvu, se Astrantie používají i do suchých aranžmá.

Pokud se jarmankám na stanovišti líbí, velmi aktivně se přesévají - v tom se miříkovité geny nezapřou. Semenáčky však nevzchází věrné svým rodičům – jsou velmi variabilní a tříští se jejich hodnotné, šlechtěním nabyté vlastnosti. Zaštipováním odkvetlých květů můžeme zamezit nežádoucí tvorbě semen, a navíc tím podpořit remontantní kvetení koncem léta. Existují také sterilní kultivary jako 'Moulin Rouge', 'Roma' nebo 'Buckland'.

Kvete obvykle od konce května do začátku července a většina kultivarů ještě v září remontuje. Díky listenům, které evokují okvětní plátky, vydrží rostlina velmi dlouho atraktivní. Barevná škála kultivarů Astrantia major sahá od bílo-zelené, která přímo svítí v hajních kompozicích, přes světle růžovou až po tmavě karmínovou. Mezi oblíbené bíle kvetoucí kultivary patří například 'Celtic Star' s velkými květy, které měří až 9 cm v průměru, 'Million Stars', která produkuje velké množství menších květů či 'White Giant' s velkými květy a zelenými špičkami bílých listenů.

"Bíle
"Velké

Mezi nejznámější růžově kvetoucí odrůdy pravděpodobně patří 'Roma' se sladce růžovými květy i listeny. Růžově také kvete varieta rosea.

"<em

Červené až karmínové květenství zastupuje třeba semenná linie 'Rubra', jejíž odstín barvy květu není příliš stabilní. Kultivar 'Rubra' byl postupně nahrazen lepšími kultivary 'Hadspen Blood' a 'Ruby Wedding', které si svou tmavě karmínovou až vínovou barvu drží lépe. Často se na trhu setkáme i s kultivarem 'Claret', který je semennou linií právě od kultivaru 'Ruby Wedding'. Největším přínosem kultivaru 'Claret' jsou tmavě purpurové stonky, takže celá rostlina působí temněji, ale ve skutečnosti barva květu není kvůli generativnímu množení tak spolehlivá a varíruje od velmi tmavé až po pastelově růžovou. Za jednu z nejtmavších jarmanek je považován kultivar 'Venice', který má také purpurově zbarvené stonky.

Zvláště ve stinných a tmavých partiích vynikne panašovaná odrůda 'Sunningdale Variegated', jejíž listy mají nepravidelné, široké, krémově bílé okraje, které se v průběhu léta zbarvují do světle pastelově žluté. Květy jsou světle růžové, ale ne příliš početné.

"<em

Jarmanka větší má také zajímavý poddruh Astrantia major subsp. involucrata, který se vyznačuje výraznými listeny až dvakrát delšími než středové květenství. Asi nejznámější odrůdou této formy je kultivar 'Shaggy', dříve také nazývaný 'Margery Fish' podle známé zahradnice, která jej vyselektovala ve své zahradě East Lambrook Manor v jižní Anglii. Kultivar 'Shaggy' má výjimečně velké, bílé listeny se zelenou špičkou.

"<em

V minulosti se jarmanky používaly pro své projímavé a močopudné účinky. Odvar prý působí také jako antialergikum například pro proplach nosu při alergické rýmě či koupel při ekzémech. K výluhům se dříve používal oddenek, který je však toxický, a tak se dnes spíše používá nať jarmanek.

Ačkoli není Astrantia jako zahradní trvalka velmi známá, zahradnictví a trvalkové školky u nás nabízí poměrně širokou škálu kultivarů. Jejich elegantní květy zpestří polostinné kouty a podrostové partie každé zahrady.

Polostinná tapiserie textur kapradin, listů a květů jarmanek.
Polostinná tapiserie textur kapradin, listů a květů jarmanek.

Tagy: , , , ,

250 250 Astrantia – Trvalka sezóny 2018 2024-07-02

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *